مقالات

سازه فضاکار چیست؟

سازه فضاکار یک سیستم خرپای سه بعدی سبک و محکم است که دهانه‌های آن در دو جهت گسترش یافته‌اند و اعضای آن فقط تحت تأثیر کشش و فشار قرار دارند، این سازه‌ها از مدول‌های یکسان و تکرار شونده با لایه‌های موازی در بالا و پایین (مشابه میله‌های فوقانی و تحتانی خرپا) تشکیل می‌گردند.

چون در قاب‌های فضاکار، همچون خرپاها از مثلث استفاده می‌شود، لنگرهای خمشی، به صورت بارهای کششی و فشاری به اعضای محوری خرپا منتقل می‌گردند که این خود باعث مستحکم بودن قاب‌های فضاکار می‌شود.

سازه فضاکار چیست؟

ادامه مطلب...

سازه ژئوزیک چیست؟

سازه ژئوزیک چیست؟

گنبد ژئودزيك يك پوسته نازك نيمكروي است كه از چيدمان چندوجهي هاي منتظم در كنار يكديگر ساخته ميشود. اين ساختار مي تواند در حين سادگي، بزرگترين فضا را با كمترين مقدار مصالح ساختماني محصور نمايد. عدم نياز به وجود ستون و يا ديوارهاي داخلي، امكان استفاده بدون محدوديت از فضاي داخلي را براي انواع كاربردهاي مختلف فراهم مي سازد. در سازه هاي خرپايي نيروهاي وارده بر گنبدهاي ژئودزيك با المانهاي زياد منجر به توزيع شبكه اي نيروها در سرتاسر سازه شده و اين سازه ها را قادر به مقاومت در برابر بارهاي زيادي نسبت به استحكام متريال مورد استفاده در آنها مي كند و اين ساختار تقريباً غيرقابل خراب شدن است. گنبدهاي ژئودزيك را مي توان ايده آل ترين ساختار موجود در طبيعت دانست.

از نظر مؤسسه آمريكايي معماران (American Institute of Architects) گنبد ژئودزيك مستحكم ترين، سبكترين، و كارآمدترين وسيله محصوركردن فضايي است كه تابه حال براي انسان شناخته شده است اولين كسي كه از يك ساختار ژئودزيك براي طراحي سازه هاي گنبدي سبك استفاده كرد باكميستر فولر مهندس آمريكايي بود كه در سال 1924 از اين نوع سازه براي ساخت گنبد آسمان براي شركت زايس آلمان استفاده كرد . زماني كه در سال 1996 ، كروتو، كارل و اسمالي به خاطر كشف مولكول كروي C60 كه يكي از مقاومترين مولكولهاي موجود در طبيعت است جايزه نوبل گرفتند، اين مولكول را به علت شباهت ساختاري آن به گنبد ژئودزيك فولر باكميستر ناميدند.

ادامه مطلب...

طراحی و ساخت ویلا

در یک تعریف کلی ویلا به ساختمانی گفته می‌شود که از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد و معمولاً آن را در اطراف شهرها یا در ییلاق‌ها می‌سازند، البته در بعضی از کشورها قوانین ساخت و ساز به شهروندان اجازه ساخت ویلا در داخل شهر را می‌دهد و خانه‌های مسکونی به صورت ویلایی ساخته می‌شوند.

برخی از افراد که زمان و حوصله کافی برای طراحی ویلا و ساخت ویلا را ندارند، اقدام به خرید ویلا های آماده می کنند، اما ممکن است ویلای پیش ساخته شده کیفیت مطلوب را نداشته و نما و نقشه آن با سلایق شما متناسب نباشد. بنابراین شرکت ها و تیم های بسیار حرفه ای و کار بلد اقدام به ساخت و طراحی ویلای مدرن و ویلای کلاسیک مطابق با سلیقه ها و علاقه های شما کرده و تمام اصول طراحی ویلا و ساخت ویلا را برای داشتن یک ویلای امن، شیک و جذاب رعایت می کنند، شرکت ابتکار سازه آرکا توسط متخصصان معماری وتیم طراحی حرفه ای میکوشد تا متناسب با سلیقه و خواسته ی کارفرما ویلایی با کیفیت طراحی و اجرا کند.

ادامه مطلب...