مقالات

طراحی و ساخت ویلا

در یک تعریف کلی ویلا به ساختمانی گفته می‌شود که از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد و معمولاً آن را در اطراف شهرها یا در ییلاق‌ها می‌سازند، البته در بعضی از کشورها قوانین ساخت و ساز به شهروندان اجازه ساخت ویلا در داخل شهر را می‌دهد و خانه‌های مسکونی به صورت ویلایی ساخته می‌شوند.

برخی از افراد که زمان و حوصله کافی برای طراحی ویلا و ساخت ویلا را ندارند، اقدام به خرید ویلا های آماده می کنند، اما ممکن است ویلای پیش ساخته شده کیفیت مطلوب را نداشته و نما و نقشه آن با سلایق شما متناسب نباشد. بنابراین شرکت ها و تیم های بسیار حرفه ای و کار بلد اقدام به ساخت و طراحی ویلای مدرن و ویلای کلاسیک مطابق با سلیقه ها و علاقه های شما کرده و تمام اصول طراحی ویلا و ساخت ویلا را برای داشتن یک ویلای امن، شیک و جذاب رعایت می کنند، شرکت ابتکار سازه آرکا توسط متخصصان معماری وتیم طراحی حرفه ای میکوشد تا متناسب با سلیقه و خواسته ی کارفرما ویلایی با کیفیت طراحی و اجرا کند.

جهت طراحی ویلا و ساخت ویلا  ابتدا طرح ها و ایده های گوناگون، متناسب با سیستم سازه در نظر گرفته می شود که کارفرما میتواند بر تمامی مراحل ساخت آن نظارت کرده و از کیفیت مصالح استفاده شده، نحوه ی ساخت و ..... اطمینان حاصل کند.

مراحل ساخت یک ویلا :

در ابتدای کار که صحبت از ساخت یک ویلا به میان می آید ابتدا لازم است که از فضای مورد نظر بازدید شود و توسط یک نقشه بردار نقشه زمین برای اجرای طرح برداشته شود. در مراحل بعدی مهندسان معمار و طراحان آرکا  بسته به متراژ مورد نظر کار طراحی ساختمان را انجام میدهد. در این مرحله چیدمان عناصر ویلا با توجه به مواردی همچون جهت های طلوع و غروب خورشید، امکاناتی که لازم است در آن پیش بینی شود، مواد و مصالح و... انجام میشود و بعد طراحی و تایید طرح توسط کارفرما کار اجرای بنا توسط مهندسین عمران آرکا و سایر نیروهای لازم جهت اجرای پروژه انجام خواهد شد.

طراحی و ساخت ویلا

نما سازی در طراحی ویلا :

در طراحی نمای ویلا باید به دنبال خلق یک کلیت هماهنگ به وسیله تناسب خوب پنجره ها، بازشوهای در، سایبان و محدوده سقف ها، سازه عمودی و افقی، مصالح، رنگ، عناصر تزیینی و... باشیم

در طراحی نمای ویلا، ترکیبات حجمی و بازی با نور و سایه، خلاقیت زیادی را طلب می کند. تقویت تنوع مطلوب و افزایش جذابیت بصری از طریق تنظیم دقیق وزن های عمودی و افقی در نما با استفاده از ترکیبات حجمی برای دستیابی به تناسبات مطلوب، تعادل، وضوح، ریتم و غیره از معیار های زیبایی شناسی برای طراحی نمای ویلا می باشند که میتوان این نما سازی را در قالب سبک های کعکاری برای طراحی ویلا بکار برد.

سبک های ساخت ویلا :

1) سبک مدرن:

در اکثر طراحی هایی که در ساخت ویلاهای مدرن انجام میشود از شیوه ی مینیمالیستی استفاده میشود. یعنی که طرح ها ساده و زیبا و در عین حال کاربردی هستند. در اینگونه از سازه ها از اشکال و طرح های ساده ای چون مربع،مکعب و مستطیل استفاده میشود تا چشم و ذهن دچار تشویش خاطر نگردد و حس آرامش و راحتی را به مخاطب القا کند.

این سبک معماری، گوناگونی های منطقه ای خود را از معماری شاخص و مدرن چین تا معماری یکسان و یکنواخت ژاپنی الهام گرفته است اما هر ساختمان مدرن دارای ویژگی های مشابهی است و از ابتدا تا همیشه قانون کلی “فرم تابع عملکرد است” برای این سبک صادق است.

ویژگی های سبک مدرن:

اکثر طرح های معماری مدرن دارای فضای بزرگ هستند و برای استفاده بهینه از نور در آن ها به وفور از شیشه استفاده می شود. پنجره ساختمان های مدرن بسیار بزرگ تعبیه می شوند تا نور طبیعی خورشید وارد فضا شود و آن را روشن کند. مکان قرارگیری بنا و شکل آن در معماری مدرن بسیار حائز اهمیت است.

معماری مدرن فاقد تزئینات است، از این رو پیوند زیبایی با محیط خارجی و طبیعت برقرار می کند به عبارتی ساختمان هایی که به سبک مدرن طراحی می شوند دارای دیوارهای شیشه ای هستند و فضای داخلی تنها با شیشه از فضای بیرون جدا شده و گویی هیچ مرزی بین فضای درون و بیرون وجود ندارد و انتخاب متریال های مورد علاقه خصوصاً وقتی به روش های غیر معمول استفاده شوند به فضا بافت می افزایند و سادگی طرح کلی، حس گرما و آرامش بودن درفضا را منتقل میکند.

طراحی و ساخت ویلا

طراحی و ساخت ویلا

2) سبک کلاسیک:

این سبک کاملا منظم است و در آن از شلوغ کاری و بی نظمی خبری نیست.

مبلمان تمیز، رنگ های با وقار، وجود تقارن، استفاده از فرم‌های خالص و احجام ساده در طراحی همه از ویژگی های این سبک هستند.

اصول طراحی ویلا در معماری و طراحی سبک کلاسیک هندسه و ریاضی بوده است، بنابراین رعایت تناسب در این سبک معماری جایگاه ویژه‌ای دارد، بنابراین در طراحی ویلای کلاسیک هم باید به تناسبات صحیح، هندسه و همچنین سه اصل ایستایی، کارایی و زیبایی توجه کرد.

طراحی و ساخت ویلا

3) سبک تلفیقی :

سبک تلفیقی در طراحی ویلا تعریف مشخص و معینی ندارد چرا که اجزاء و عناصر تنها با توجه زیبایی ترکیب در کنار هم قرار میگیرند. در اینگونه از طراحی ها ممکن است که کاغذ دیواری های مدرن و پرده های کلاسیک و یک مبلمان کلاسیک در کنار یکدیگر بنشینند و فضایی خارق العاده را خلق کنند. با سبک تلفیقی میتوان سلیقه مدرن را در قالب سبک کلاسیک به نمایش گذاشت، عادت ها را بر هم زد و یک فضای دلپذیر را فراهم آورد.

طراحی و ساخت ویلا

امروزه با توجه به اینکه توجه بسیاری به ویلا سازی در حومه شهرها جلب شده است و استقبال فراوانی از آن می شود متخصصین آرکا با در نظر گرفتن تمام جوانب و ایجاد فضاهایی چون استخر، سونا، جکوزی، محوطه سازی و ... قادرند ویلایی متناسب با خواسته کارفرما خلق کنند، تا مکانی مملو از سکوت و زیبایی را برای کسب آرامش و استراحت به ایشان ارائه دهند.

طراحی و ساخت ویلا